Knjižna zbirka in postavitev gradiva
»Kar ne svojem mestu leži, samo v roke zleti.« (ruski)
V knjižnici imamo več kot 26.000 enot knjižnega, neknjižnega in avdiovizualnega gradiva. Knjižnično gradivo je vsebinsko in prostorsko ločeno za potrebe učiteljev in učencev. Šolska knjižnica je urejena po sistemu prostega pristopa, ki uporabnikom omogoča samostojno iskanje gradiva. Za izposojo in drugo strokovno delo uporabljamo vzajemni bibliografski sistem COBISS.
COBISS predstavlja organizacijski model povezovanja knjižnic v nacionalni knjižnični informacijski sistem z vzajemno katalogizacijo, vzajemno bibliografsko-kataložno bazo podatkov COBIB in lokalnimi bazami podatkov sodelujočih knjižnic, bazo podatkov o knjižnicah COLIB, normativno bazo podatkov CONOR ter s številnimi drugimi viri in funkcijami.
Vpogled v gradivo naše šolske knjižnice je mogoč od kjerkoli, kjer je možen dostop do spletnih strani. Vsi učenci in zaposleni naše šole lahko preverijo, ali je določeno gradivo na voljo: ali ga knjižnica sploh hrani oziroma je izposoja možna. Akronim naše šolske knjižnice je OSRIB.
Razvrstitev leposlovja po starostnih stopnjah
C – CICIBANI (1.–3. razred)
Knjige, ki stojijo na policah s to oznako (nahajajo se na stopnišču), so namenjene najmlajšim učencem, cicibanom, radoživim navihancem in radovednežem, ki lahko brskajo po kartonkah, slikopisih, slikanicah, pravljicah, domišljijskih zgodbah, pesmicah in stripih.
P – PIONIRJI (4.–6. razred)
Pionirji so začetniki nečesa novega, novih dejavnosti, utiralci novih poti. Na policah z oznako P tako lahko učenci s pomočjo knjig odkrivajo nove svetove v sebi in svetu, se predajajo pustolovščinam in popotovanjem po skrivnostnih deželah ter sanjam o izmišljenem, domišljijskem svetu.
M – MLADINCI (7.–9. razred)
Mladostniki se na poti v odraslost srečujejo s številnimi zapletenimi vprašanji in dvomi. Odgovore nanje je moč najti tudi v knjigah s pisano paleto pogledov na svet in življenje, osupljivo preteklostjo in neskončnostjo daljnih dežel.
Gradivo je znotraj vsake starostne skupine urejeno po abecedi avtorjev oz. naslovov, če je knjigo napisalo več avtorjev.
Na posebnih policah je med leposlovjem tudi TUJA LITERATURA (angleška, nemška) in DRAMATIKA.
Ločeno je postavljeno LJUDSKO SLOVSTVO (L) in POEZIJA.
POUČNO in STROKOVNO knjižno gradivo je urejeno po sistemu UDK.
0 SPLOŠNO
1 FILOZOFIJA. PSIHOLOGIJA
2 VERSTVO. BOGOSLOVJE
3 DRUŽBENE VEDE
5 MATEMATIKA
6 UPORABNE ZNANOSTI. MEDICINA. TEHNIKA
7 UMETNOST. ARHITEKTURA. FOTOGRAFIJA. GLASBA. ŠPORT
8 JEZIKOSLOVJE. FILOLOGIJA. LEPOSLOVJE. LITERARNE VEDE
9 DOMOZNANSTVO. ZEMLJEPIS. BIOLOGIJA. ZGODOVINA
REFERENČNO GRADIVO (PRIROČNIKI) – leksikoni, enciklopedije, slovarji, atlasi, vodniki – je prav tako urejeno po sistemu UDK. To gradivo se praviloma ne izposoja in se lahko uporablja le v čitalnici.